Uvažujete o stavbě pasivního domu? Inspirujte se příběhem mladé rodiny, která si svůj vysněný dům postavila v Dobříši. Do dřevostavby se přestěhovali z malého panelového bytu, protože jim po narození druhého dítěte přestal vyhovovat. Architekt Ondřej Kaluš jim navrhl moderní dům s čistým designem a dnes si užívají krásny výhled na okolní brdské lesy.
Souznění s majiteli i okolní krajinou
Mladí manželé chtěli dětem dopřát zahradu a čerstvý vzduch a od samého počátku rodina uvažovala o pasivní stavbě. Rodinný přítel a architekt Ondřej Kaluš připravil citlivý návrh, který zrcadlil potřeby majitelů a zároveň krásně zapadl do dané lokality. Realizaci stavby pak svěřili společnosti Chytrý dům s.r.o., která se postarala o její hladký průběh od A do Z.
Pozemek se nachází na špičce terénní vlny s výhledem na rybník a Brdské lesy. „Sladit výhledy s nízkoenergetickým konceptem byla opravdu radost. Neméně důležitý byl ale také dojem z obydlí při pohledu zvenku. Je skvělé, když se povede navrhnout dům, jenž odráží osobnost majitele a zároveň se nepere s okolím,“ říká Ing. arch. Ondřej Kaluš. „Pro sedlovou střechu jsme se rozhodli právě proto, že se výborně hodí do okolní krajiny. Zároveň tím vznikl prostor pod štítem, odkud máme přes velké okno krásny výhled na louku,“ říká majitel Jan.
Dalším důvodem pro dřevostavbu byla rychlost celkové realizace – zemní práce a základová deska byly hotovy za dva měsíce, dalších šest trvala samotná stavba včetně technologií, řemesel a instalace nábytku vyrobeného na míru od místních truhlářů. „Požadavek majitelů, aby dům spotřeboval malé množství energie a byl ekologický, vyústil v návrh pasívní dřevostavby. Zároveň splňoval požadavky dotačního programu Nová zelená úsporám. Jelikož bylo nutné skloubit mnoho požadavků jednotlivých profesí, od tepelné techniky přes vzduchotěsnost až po vytápění, bylo pro nás výhodou, že jsme všechny projekční fáze zajištovali u nás ve firmě,“ vysvětluje Ing. Petr Filip, vedoucí zakázky Chytrý dům, s.r.o.
Dostatek místa i úložných prostor
Rodina se rozhodla pro fasádu z modřínu a tmavě šedou plechovou střechu. V interiéru byly použity smrkové palubky s jednou vrstvou bílé lazury a bílý sádrokarton. Podlahy jsou z dubových třívrstvých dřevěných lamel. Dům poskytuje pohodlné bydlení pro celou čtyřčlennou rodinu – je zde obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou, pracovna, koupelna, dvě toalety, půda a dětský pokoj. Ten je řešený tak, aby ho bylo později možné rozdělit na dva. „Protože dům stojí na skále, nebylo možné vykopat sklep. Proto jsme na úložné prostory vyhradili hodně místa a přistavěli i velkou půdu a přístřešek na auto,“ komentuje stavbu Jan.
Pasivní dřevostavba má rekuperační jednotku s malým tepelným čerpadlem, které využívá energii z odpadního vzduchu. Pro nejchladnější dny jsou v pokojích nástěnné infrapanely.„Technologie nás mile překvapila, hlavně fotovoltaika s výkonem 3,7 kW. Pokud není úplně zataženo a nízká hustá oblačnost, dodává dostatečný výkon na provoz lednice, vinotéky a myčky,“ říká Jan.
Dům s obytnou plochou 130 metrů čtverečních rozšiřuje dalších 40 metrů terasy. Rodina se do nového domu stěhovala na podzim 2016 a svého rozhodnutí rozhodně nelituje. Na domě by Jan s manželkou neměnili nic, získali totiž krásné výhledy a čistý interiérový i exteriérový design.