Na začátku bylo nesnadné rozhodování. Prázdný pozemek za městem, nebo zastavěný v centru obce? Stavět, nebo rekonstruovat? Mladí manželé si při volbě nového bydlení museli stanovit hned několik zásadních priorit. Domovem pro mladou rodinu se stal nakonec zrekonstruovaný rodinný dům, který získal také jednu z cen v soutěži Pasivní dům 2017.
Na pozemku v centru obce, který se investor rozhodl koupit, již stál dům, který ale rozhodně ideální nebyl. Zděná dvoupodlažní budova s jednoduchým půdorysem byla postavena v 90. letech minulého století. Původně byl dům řešen jako dvougenerační. Kotel na tuhá paliva, stará okna a tenké zdivo vůbec nevyhovovaly požadavkům pro moderní nízkoenergetické bydlení. Dům měl spoustu malých a tmavých místností a do zahrady byla orientována okna z koupelny a kotelny.
Mladí manželé oslovili architekty z H3T. Právě oni dali domu ideu, se kterou se majitelé maximálně ztotožnili. „Hlavním požadavkem bylo, zjednodušeně řečeno, vytvořit ekologický dům s novou tváří,“ říká architekt Vít Šimek ze studia H3T a dodává: „Původní dům byl za hranicí morální životnosti“. Již při pracích na architektonické studii oslovili architekti z H3T společnost Chytrý dům s žádostí o pomoc při stavebně energetickém konceptu stavby. Společně vytvořili návrh konstrukce i způsob vytápění a větrání tak, aby dům splňoval požadavky majitele na nízkoenergetickou ekologickou stavbu. „Přišli jsme s nápadem, že ubouráme stávající podkroví a strop nad budoucím obývacím pokojem. Druhé plnohodnotné patro i nový strop nad obývacím pokojem postavíme ze dřeva, z materiálu, který je hezký na pohled a má výborné tepelně izolační vlastnosti“, říká Petr Filip ze společnosti Chytrý dům. Dřevěný strop byl totiž jedním z požadavků investora. Obvodové stěny dřevostavby druhého patra mají menší tloušťku než stěny přízemí, přesto mají výrazně lepší tepelně izolační parametry.
Základními kameny energetického konceptu této stavby jsou kompletně zateplená obálka domu, větrání s rekuperací tepla a tepelné čerpadlo vzduch/voda pro vytápění a ohřev teplé vody. Rekonstrukce přinesla rovněž kompletně novou dispozici domu a velkoryse řešený interiér. Dům tak nabízí vysoký komfort bydlení při velice nízkých provozních nákladech. Dům po rekonstrukci spotřebuje o 84% méně energie na vytápění než před rekonstrukcí. Nelehký úkol se tak podařilo splnit na jedničku.