Pokud mluvíme o stavbě domu, chápeme pouze tu finální část celého „procesu“ stavby. Tu část, kdy se již dům montuje a staví a vyrůstá před našima očima. Této závěrečné fázi však předchází příprava a ta mnohdy trvá déle než samotná stavba (výstavba). Proto se v našem případě zaměříme na „proces“ stavby domu od samého začátku až do konce a popíšeme si, co vše je potřeba zajistit a jak dlouho to trvá. Proces stavby zahájíme v momentě, kdy již máme pozemek, na kterém se dá stavět a možná své vysněné představy o budoucím domě. Jsme tedy na úplném začátku procesu, jsme ve fázi nula.
Nejprve potřebujeme návrh samotného domu – fáze jedna. Tomuto návrhu se v odborných kruzích říká architektonická studie domu. Cílem této fáze je za účasti architekta navrhnout dům, tak aby splňoval vaše představy o bydlení. Architekt vyslechne vaše představy o domě, o jeho velikosti, náplni a celkovém pojetí. Důležité je také znát výši investice, neboť ta má vliv na koncepci řešení a velikost domu. Postupným procesem, ve kterém s architektem diskutujete jeho navrhované řešení se dostanete k finální variantě domu, se kterou jste spokojeni a tím je první fáze ukončena. Tato fáze obvykle trvá 3 až 6 měsíců a vše je závislé na vzájemné interakci mezi investory a architekty.
Když je architektonický návrh hotový pak je dobré zpracovat rozpočet stavby, který sice není úplně přesný a finální, nicméně určí cenovou relaci stavby. Zde je třeba se vrátit zpět k finančním možnostem a posoudit, zdali se dům vlezl do cenových možností stavebníka nebo je příliš drahý. V tomto případě je ještě možné finální návrh domu upravit tak, aby se do zamýšlené ceny vešel.
Pak lze přistoupit k další fázi procesu, což je projekt pro stavební povolení – fáze dvě. Projekt popíše technické řešení domu včetně všech potřebných profesí (zdravotechnika, vytápění, větrání, elektro, požární řešení, statika) a podrobně specifikuje, jak bude dům postaven. Tento projekt slouží pro získání stavebního povolení na dům a po jeho dokončení se rozešle na úřady, což je třetí fáze procesu – inženýring. Fáze projektu trvá 2 až 3 měsíce.
V případě, že se vám líbí nějaký z typových domů a konfigurace pozemku umožní využít typové řešení, pak se celý proces zkrátí o fázi 1 a 2. Tím se dá ušetřit přibližně 6 měsíců času. Stavební povolení je však třeba získat i pro typový dům. V tomto případě začínáme fází 3.
Proces získání stavebního povolení se v návaznosti na časté změny stavebního zákona drobně mění. V zásadě jde o to, že hotový projekt pro stavební povolení je nejprve třeba rozeslat na dotčené orgány státní správy a od nich získat stanoviska k projektu. Po získání stanovisek všech potřebných dotčených orgánů lze žádat o stavební povolení na stavebním úřadě. Každý úřad má na své rozhodnutí jisté lhůty, a tak v této fázi dochází k načítání všech možných lhůt. Proto délku trvání této fáze bohužel nelze úplně přesně určit, krom úředních lhůt je totiž závislá i na rychlosti a pružnosti práce samotných úředníků. V současnosti však vyřízení stavebního povolení trvá kolem 6 měsíců.
Po vydání stavebního povolení lze zahájit stavbu – fáze 4. Zde je třeba nejprve zhotovit základy a přípojky a poté vrchní stavbu (to je vše nad základy). Základy v závislosti na složitosti je možné pro běžné nepodsklepené domy zhotovit za 1 měsíc, přípojky pak za cca 2 týdny.
Vrchní stavba bez finálních interiérů pak zabere 6 až 8 měsíců s interiéry pak o 2 měsíce déle.
Pokud to tedy zjednodušíme, přípravná fáze, tj. návrh domu, projekt pro stavební povolení a získání stavebního povolení trvá přibližně 1 rok a zabere stejně času jako samotná stavba.
Dobrá zpráva nakonec – Chytrý dům vám zajistí všechny fáze spojené s výstavbou od samého začátku do konce. Po celou dobu budete jednat s jedním partnerem, což vám ušetří čas a starosti. Využijte našich mnohaletých zkušeností.